Aktualitātes

38249

Sirsnīga sanākšana Santas sestdienā
17.09.2013


LEL 17.sezona ir iesākusies – tieši Santas vārdadienā. Sacensību sezonu uzsākam tikai 23 risinātāji. Vairākiem erudītiem septembra vidus izrādās aizņemts citos steidzamos darbos. Daugavmalā lauku darbaļaudis apgaismo simtprocentīgos rīdziniekus, kā aug un top lauku produkti, bet ,cerams, šis labi domātais pasākums šodien LEL biedrus neaizvilināja no LEL sezonas atklāšanas. Jau ierastā Meža ielas auditorija. Reģistrācija pie Dainas. Sirsnīgas pārrunas par vasaras gaitām. Sezona sākas ar prezidentes un goda prezidenta ievadvārdiem un novēlējumiem. Seko galvenā tiesneša Viktora Insberga skaidrojumi par turpmāko sacensību niansēm. Sacensību stils pamatos nemainās. Žūrija arī šajā gadā iztiks bez „tautas masu” palīdzības uzdevumu sastādīšanā. Uzdevumu spektrā tiks samazināts krustmīklu īpatsvars. Netiek saglabāts iepriekšējā gada jaunievedums kopvērtējumam, ka pirmajam sešniekam pie procentpunktiem vēl pievieno prēmijas punktus par vietām. Sezonā gaidāmas atkāpes no otrās sestdienas tradīcijas, jo decembrī un maijā paredzamas darba sestdienas.

Pirmais uzdevumu pāris apliecina, ka V.Insberga krājumā joprojām ir dažāda stila uzdevumi. Jau pieredzēti testi ar viena burta piesātinātu koncentrāciju; šoreiz nācās lauzties caur NŅ biezokņiem. Šiem testiem ir pieskaņoti mobilizējoši virsraksti, un arī šoreiz „Nīcgales nabistu neparastā naftalīna” labskanība nedaudz sagatavoja mūsu prātus uz to, lai atcerētos kādu mākslinieku-nabistu un naftalīna ķīmisko formulu. Pats pirmais jautājums izrādījās ģeogrāfiski pamācošs, vismaz man. Izrādās, Latvijā nav pilsētu, kas sāktos ar N,  šad tad dzirdētā apdzīvotā vieta Nereta (esmu tur pat bijis) tomēr neskaitās pilsēta. Otrs tests ar epitetu „muzikāli bioloģiskais” likās vēl feināks. No 25 piedāvātiem dziesmu fragmentiem es lielākai pusei spēju atsaukt atmiņā melodijas, bet ar trūkstošo vārdu papildināšanu gāja grūtāk. Tukšumus neatstāju, bet postfactum konstatēju, ka, bez citām kļūdām, divos pantos dzīvnieku vietā biju licis priekšā augu valsts pārstāvjus. Pieņemu, ka klātesošiem nav iebildumu, ka pie pareizo atbilžu nolasīšanas V.Insbergs ir pietaupījis papildjautājumu par doto tēmu, un par sekmīgu atbildi kāds var nopelnīt momentbalvu. Trešajam testam vajadzēja vērīgu aci (šoreiz lupa nepalīdzētu), lai saskatītu 40 Latvijas pilsētu nosaukumus tekstā, ignorējot pierasto sadalījumu vārdos un pat rindiņās. Protams, vienlaikus vajadzēja turēt aktīvajā atmiņā visu 76 pilsētu vārdus. Pārī ar šo testu bija „Mezgla” jubilejas krustvārdu mīkla – plaša apjoma, bet sezonas sākumam atbilstoša pēc sarežģītības. Lai gan - mūsu pulkā ir sirsnīgi „Mezgla” lasītāji, kas nevar iedomāties vasaras brīvdienas kā nošķirtību no iecienātā vaļasprieka krustvārdu mīklu risināšanas.

LEL – tās nav tikai sacensības, strīdi par rezultātu vērtējumu un sarunas reizi mēnesī ar domubiedriem. Valde cenšas noorganizēt arī izglītojošas lekcijas, paplašinot mūsu zināšanas kādā klasiskā vai mūsdienīgā kultūras vai zinātnes jomā. Šodien Anita ar skaistiem slaidiem apgaismoja mūs par baroka mākslu, pievēršot uzmanību baroka atšķirībām no renesanses dominances. Šī apgaismība var noderēt ne tikai konkursos, bet arī ekskursijās pa Eiropu, un kādreiz tepat, uzturot Rīgas kā kultūras galvaspilsētas prestižu. Kāda lekcija būs nākamreiz? Tas atkarīgs arī no jūsu piedāvājuma un priekšlikumiem.

Uz tikšanos oktobrī!
Uldis Apsalons
      Atpakaļ