Aktualitātes

Sīkāk par WQC jautājumiem
23.05.2013


Cien. erudīti!

Tiem, kuri pasaules čemopionātā piedalīsies pirmo reizi, kā arī visiem pašpārbaudei un treniņam publicējam latviešu valodā tulkotus paraugjautājumus . Angļu valodā šie jautājumi(SAMPLE QUESTIONS) ir atrodami interneta vietnē www.worldquizzingchampionships.com/

(iespējams, tie nav paši grūtākie jautājumi!).

RAKSTISKAIS  PASAULES  ČEMPIONĀTS  ERUDĪCIJĀ

(WORLD  QUIZZING  CHAMPIONSHIP 2013)

TĒMA: MEDIJI

1.Šis vārds latīņu valodā nozīmē mājdzīvnieku vaislas mātīti. Ģeoloģijā tas ir materiāls, kas apkārt metālam vai dārgakmenim. Bioloģijā – tā ir viela, kas atrodas audos starp šūnām. Visbiežāk šo vārdu lieto matemātikā. Bez tam tas parādās kādas filmas nosaukumā, kas bagāta ar specefektiem. Kāds vārds?

2.Grāmata „Tūkstoš un viena nakts” pieder pie arābu klasiskās literatūras. Daļa no grāmatas ir jūrnieka stāsti par fantastiskiem ceļojumiem Indijas okeānā. Kā sauc leģendāro jūrnieku?

3.Šis āfrikāņu valodas nosaukums arābu valodā nozīmē „piekraste”. Valodas sintakse un gramatika nāk no bantu, bet daudzi vārdi saistīti ar arābiem un persiešiem, kas bieži apciemoja šo Austrumāfrikas piekrasti. Tā ir dzimtā valoda apmēram 5 miljoniem cilvēku, un 30-50 miljoniem – otrā valoda. Kā tad sauc šo valodu?  

TĒMA: SPORTS UN BRĪVAIS LAIKS

4.Abe Sapersteins 1927.gadā izveidoja šo komandu. Sākumā komandas nosaukums bija „Savojas lielais piecnieks”, bet ar pašreizējo nosaukumu viņi aizvadījuši >20 000 spēles. No tām ievērojamākās droši vien pret Vašingtonas „Generals” un Ņujorkas „Nationals”. Kā tad sauc komandu?  

5.Džudo cīņā augstākās klases, par kurām piešķir melnās jostas, sauc par daniem. Zemākas kvalifikācijas līmeņi, par ko sportistam piešķir dzeltenu, oranžu, zaļu, zilu vai brūnu jostu, saucas citādāk – kā ?

6.Kā saucas simulācijas stratēģijas datorspēle, kas 2002.gadā kļuva par visvairāk pārdoto datorspēli – tika pārdoti ~6 miljoni kopiju. Spēles mērķis ir radīt cilvēkus un palīdzēt tiem ŗealizēt kādus personiskus sasniegumus – spēles varoņi strādās, izklaidēsies, rūpēsies par savu veselību. Daži papildinājumi spēlei saucas: Karstā satikšanās, Brīvdiena, Mājas ballīte, Superzvaigzne. Kā sauc spēli?

TĒMA: VĒSTURE

7.Liekas, ka viens gada mēnesis ir stipri saistīts ar kariem un traģēdijām. Tajā notikuši: sākums Amerikas pilsoņu karam un Bosnijas karam ; Ruandas genocīds ; Ābrama Linkolna, Mārtina Lutera Kinga un pāvesta Jāņa Pāvila II nāves ; Černobiļas kodolkatastrofa ; Sanfrancisko zemestrīce ; pirmais indīgu gāzu pielietojums Pirmajā pasaulers karā, un „Titānika” nogrimšana. Kurā mēnesī?

8.Lai cīnītos pret frančiem, vairākas indiāņu ciltis (mohikāņi, oneida, onondaga,kajuga, seneka) izveidoja konfederāciju. Kā sauca šo apvienību?

9.Klerks no Bernes 1905.gadā nopublicēja rakstu sēriju, kas izmainīja pasauli. Tāpēc vēlāk 1905.gadu sauca par viņa visspožāko gadu. Kā sauc šo vīru?          

TĒMA: DZĪVESSTILS

10.Nosaukt proteīniem bagātu Austrumu virtuves sastāvdaļu, kas izplatīta Ķīnā, Japānā, Korejā un Dienvidaustrumāzijā. To gatavo no sojas pupām, kas tiek mērcētas, samaltas un vārītas ; arī blakus produkts okara ir ēdams.

11.Kādā ķermeņa daļā Sauda Arābijas vīrieši valkā gutru, igalu un tagiju?

12.Kādu ķermeņa daļu /orgānu ārsts pārbauda ar otoskopu?

TĒMA: PASAULE

13.NASA Kassini misija, kas nes līdzi arī Eiropas kosmosaasociācijas Heigensa zondi, plānota līdz 2017.gadam. Kuru Saules sistēmas planētu tā izpētīs?

14.Šī neredzamā līnija šķērso Swatch galveno mītni un ir bāze laika sistēmai, kas paredzēta šīs firmas jaunākajiem pulksteņiem. Kā sauc šo laika sistēmu?

15.Meksikas lielākais štats devis nosaukumu arī vienai suņu šķirnei. Kādai?    

TĒMA: KULTŪRA

16.Pasaulē runā apmēram 6 000 valodās. Apmēram tūkstotis no tām sastopamas vienā salā. Nosauciet šo salu!

17.Vairākās Austrumu reliģijas sistēmās tas ir inkarnācija vai dievības vai svētā parādīšanās. Jauni cilvēki gan šo vārdu zina nevis sakarā ar reliģiju, bet ar interneta čatu. Kas par vārdu?

18.Kura Āfrikas valsts, kas saucas [...] Federālā Demokrātiskā Republika, vēl lieto senu (pirms-Jūlija sistēmas) Saules kalendāru, kas sastāv no 12 mēnešiem, katrs pa 30 dienām, un 13.mēneša ar 5-6 dienām? Viņu Jaunais gads sākas mūsu 11.septembrī, pie tam gadu skaitīšana atpaliek 8 gadus no mūsu ierastās.      

TĒMA: IZKLAIDE

19.TV seriālā „Simpsoni” fonā redzama otra multfilma, kas bieži saturiski saistīta ar seriāla galveno līniju. Kā sauc šo otro filmu?

20.Kā sauc 13.gadsimta dziesmu un dzejoļu kolekciju (>1 000 ierakstu, pārsvarā latīniski), kam 20.gs.vācu komponists Karls Orfs papildinājis mūziku?

21.Kā saucas arābu ziņu kanāls, kas dibināts 1996.gadā Katarā? Viņiem nācās slēgt savo ofisu Bagdādē pēc Irākas valdības rīkojuma 2004.g.augustā.      

TĒMA : ZINĀTNE  

22.Kā sauc ķīmisko elementu, kas ir fotogrāfisko emulsiju galvenā sastāvdaļa?

23. Putni atrod barību ar redzes vai dzirdes palīdzību. Bet šim putnam knābja galā ir nāsis, kas saož barību. Kā sauc šo putnu? Šo vārdu mēs zinām arī pavisam citā sakarā.

24.Kā sauc zinātnes nozari, kas pēta spēkus, kas iedarbojas uz dažādiem kustīgiem vai nekustīgiem ķermeņiem?    

ATBILDES

1.Matrikss(Matrix) ; 2.Sindbads ; 3.Suahili ;

4.Hārlemas „Globetrotters” (basketbols) ; 5.kju ; 6.The Sims;

7.Aprīlis ; 8.Irokēzi ; 9.Alberts Einšteins ;

10.Tofu ; 11.galvai (apģērbs, saite, cepurīte) ; 12.auss ;

13.Saturns, 14.Interneta laiks, 15.Čivava (Chihuahua) ;

16.Jaungvineja ; 17.Avatars ; 18.Etiopija ;

19.Tieksmes skrāpēt šovs (Itchy-scratchy show) ; 20.Carmina Burana (glabājas Minhenē) ;

 21.Al-Džazeira (-Jazeera) ; 22.Sudrabs ; 23.Kivi ; 24.Mehānika.                                                   
      Atpakaļ