Aktualitātes

38882

Par mēnešu nosaukumiem un zemliku mēneša nodarbību
07.10.2013


Pasaules valodas var iedalīt divās lielās grupās atkarībā no mēnešu nosaukumiem. Pirmajā grupā ir tās valodas, kas katra savā laikā „atmeta” savus tradicionālos mēnešu nosaukumus un pakļāvās modei mēnešu nosaukumus veidot pēc seno romiešu parauga.

Šajā, lielākajā grupā, bez latviešu valodas ietilpst arī tādas valodas kā krievu, angļu, spāņu, itāļu, franču, igauņu, zviedru, norvēģu, slovāku, ungāru, rumāņu u.c. Otrajā grupā ir tās, kas saglabājušas senos savas valodas mēnešu nosaukumus, kas pārsvarā balstās uz sezonāliem veģetācijas procesiem un dabas parādībām. „Ortodoksālo” valodu skaitā jāmin lietuviešu, poļu, somu, baltkrievu, ukraiņu, čehu, horvātu, turku valodas. Kā piemēru došu oktobra mēneša nosaukumus iepriekšējā teikumā minētajās valodās: lietuviski spalis, poliski październik, somiski lokakuu, baltkrieviski кастрычнік, ukrainiski жовтень, čehiski říjen, horvātiski listopad, turciski ekim. Starp citu, oktobri senie latvieši sauca par zemliku mēnesi.

Sezonas otrajā nodarbībā paredzēti 4 konkursi: trīs oficiāli, viens- neoficiāls. Kas slēpjas aiz neoficiālā konkursa izkārtnes, to uzzināsiet nodarbības dienā. Konkursu tematika ir visdažādākā, tomēr lielāks uzsvars tiks uz ģeogrāfiju un mūziku. Protams, būs arī krustvārdu mīkla. Dainis Sūna informē, ka mīkla būs lielizmēra, tāpēc jāņemot uz nodarbību liela dzēšgumija un vismaz divi zīmuļi!

Kā varat noprast, Jūs, cienījamie dalībnieki, gaida ļoti intensīva un interesanta sacensību diena. Tiekamies senlatviešu zemliku jeb jaunlatviešu oktobra mēneša 12. dienā tajā pašā vietā un tajā pašā laikā: Rīgā, Meža ielā 1, plkst. 11. 00!

LEL galvenais tiesnesis Viktors Insbergs
      Atpakaļ