slidjaunumi

110485

Kāpiens stikla kalnā
17.02.2020


Erudītu līga šo, īpaši silto, 2020.gadu uzsāka, aizvadot pirmo regulāro sacensību ārpus ierastajām sienām. Līgas valde atrada kopīgas intereses ar Latvijas nacionālās bibliotēkas vadību, paceļot erudīciju populārāku bibliotēkas sienās un vienlaikus padarot Gaismas pili pazīstamāku zinošu un zinātkāru lasītāju pulkam. Mūsu vizīte sākās ar konkursantu sadalīšanos divās grupās un bibliotēkas apskati gidu vadībā. Pēc ievadstāsta pacēlāmies uz stikla kalna virsotni -11.un12.stāvu, no kurienes paveras aizraujošs skats uz tuvējo Pārdaugavu, Vecrīgu un televīzijas ansambli. Rīgā ir citi metros augstāki apskates punkti, bet manuprāt bibliotākas jumta stāvs ir optimālā augstumā iespaidīgaam skatam uz mūsu galvaspilsētu. Uzzinājām, kāda bibliotēkai tuvāka saistība ar Pētera baznīcu, pie tam Daugavas pusē sienā izveidots īpašs lodziņš ar skatu uz Pētera baznīcu. Apjautām, cik daudz enerģijas bibliotēkas tapšanā ielicis pasaules līmeņa arhitekts Gunārs Birkerts. Uzzinājām, kā Nacionālā bibliotēka darbojas gan vecās, gan jaunās formās, pie vajadzības apmācot mazāku bibliotēku darbiniekus. Ieguvām nelielu ieskatu tehniskā aprīkojumā, lai nodrošinātu komfortu gan lasītājiem, gan grāmatām. Visciešāk bibliotēkas kā izglītotas tautas rakstu glabātavas būtību izjutām, stāvot pie vairākstāvu tautas grāmatu skapja. Nacionālajai bibliotēkai tagad uzticēts arī glabāt autentisko Krišjāņa Barona Dainu skapi. Izrādījās, ka vairāki no mūsu grupas piedalījušies Grāmatu draugu ķēdē, kad pirms 6 gadiem grāmatas tika nogādātas uz jauno krātuvi no rokas rokā. Tagad Gaismas pils ir tik plaša, ka var piedāvāt atsevišķas telpas jauniešiem, neredzīgajiem un citām cilvēku grupām ar atsevišķām interesēm. Gide apskates beigās aicināja, ka katrs no mums var kļūt par Nacionālās  bibliotēkas krājumu lietotāju. 

Pēc tam vairāk laika varējām pavadīt konferenču zālē nulltajā stāvā, kur bija norobežota atbilstoša platība Erudītu līgas risināšanas konkursam. Var teikt, kur interjers veicina koncentrētu domāšanu, kāpienam virtuālā stikla kalnā. Sacensību vadīja Viktors Insbergs. Kā parasti, Dainis Sūna bija atnesis krustvārdu mīklas, pie tam šoreiz trīs dažādu veidu – lai sekmīgāk pietuvotos marta krustvārdu mīklu čempionātam. Kā nereti, savu pienesumu uzdevumu buķetē sniedz vēl kāds konkursants, šoreiz Sanita Puncule uzstājās ar testu „Suņi un kaķi”,  kur pārbaudīja mūsu zināšanas par suņiem, kaķiem un citiem mājdzīvniekiem, ziloņus ieskaitot. Viktora sastādītais tests līdz risināšanai likās vieglāks nekā nosacīti vidējais, jo it kā zināms katras atbildes pirmais burts. Vēlāka rezultātu analīze rādīja, ka arī ar pirmā burta ievadsliedi vidējā sekmība testā sasniedza 60%. Vispār rezultāti punktu izteiksmē parādījās jau pēc pāris dienām, un pārliecinoši visaugstāk virtuālajā stikla kalnā bija tikusi Anita Zaļaiskalne. Bibliotēkas labvēlīgā aura pozitīvi ietekmēja Vilni Bērziņu, kurš, liekas, pirmoreiz iekļuvis LEL sacensības laureātu trijniekā. Visu dalībnieku rezultāti pieejami sadaļā “LEL nodarbības/rezultāti”.

Esmu pārliecināts, visiem 8.februāra konkursa dalībniekiem Gaismas pils ir kļuvusi pa savējo, pat ja tas vēl nav saskatāms bibliotēkas reģistros.

Uldis Apsalons
      Atpakaļ