Reportāžas

SLAVENĪBU PROFESIJAS SPORTISKĀ DZEJAS DIENĀ
13.09.2016


Saulainā 10.septembra sestdienā Erudītu līga gaidīja savus uzticamos biedrus viesmīlīgajā RTU DITF mājā. Ieradās 30 aktīvie biedri. Katru septembri tā notiek, ka vairāki darbīgi cilvēki ceļo vai aizņemti citos pasākumos. Šoreiz neparādījās neviens debitants. Šāgada nolikums nostiprināja komandu konkursa vietu LEL pasākumos. Iepriekšējās dienās komandu sacensībai ienāca 4 pieteikumi, līdz sacensību sākumam to skaits pieauga līdz 7.

Pulkstenis mazliet pāri 11. Anita Zaļaiskalne saka jubilejas gada ievadvārdus kā LEL prezidente un tūlīt pēc tam skaidro noteikumus kā komandturnīra vadītāja. Komandas (kur 4 , kur 5 galvas) ieņem vietas, iegaismojas ekrāns. Dažas komandas ir ar saspēlētu sastāvu un pazīstamu nosaukumu. Mēs nākam kā jauna komanda, esam no dažādām apdz.vietām, tāpēc izvēlēts nosaukums „Tīnūžmuiža” – jo Tīnūžu pagastā atrodas Latvijas ģeogrāfiskais centrs. Parādās 1.kārtas „Viskaste” 1.jautājums – par mūsu ministres uzvaru šaha frontē. Zinu. Pēc pusminūtes nākamais jautājums – par nesen Rīgā skatāmo japāņu teātra formu. Vairāki esam par to dzirdējuši, bet tagad ne atsevišķi, ne kopā nespējam atcerēties japānisko svešvārdu. Tā ar mainīgām sekmēm izejam kārtas 10 jautājumus. Kārtas beigās Anita ļauj apdomāties vēl pusminūti, tad paspēj savākt atbilžu lapiņas, nosaukt pareizās atbildes un novērtēt iesniegtās. Mums ir izdevies labs starts – esam pareizi atbildējuši 7 no 10 un turamies starp līderiem.

2.kārta ir tematiska – veltījums Tēva dienai. Anita šajā tēmā ievijusi ļoti dažādus jautājumus, tai skaitā par kino un literatūru, un noslēdz tēmu ar krāsainiem putnu tēviņiem. Ar putniem kļūdāmies, tomēr arī  2.kārtā mēs paņemam 7 no 10. 3.kārta saucas: Ceļā uz 100. Jau iepriekš esam informēti, ka kārtas visi jautājumi saistīti ar Latviju. Puse jautājumu izrādās no nezināmās Latvijas. Vēl no filmas nosaukuma droši zinām tikai vienu vārdu, kļūdāmies ar Saules kaujas datumu. Rezultātā kārtā savācam tikai 3 punktus, un divi konkurenti aiziet garām. 4.kārta noris zem devīzes „Rudentiņš- bagāts vīrs”. Īstais brīdis pajautāt par dārzeņiem un citiem ražas augiem, pat par magonēm valsts ģerbonī. Pēdējā 5.kārta rezervēta vārda spēkam – sakarā ar gaisā virmojošām dzejas dienām, nedaudz pieņemot klāt no citiem literatūras žanriem. 5.kārtai pievienots skaitliski izmērāms papildjautājums – mūsu komanda vienīgā no 7 izpilda to uz maksimumu (latvisks vārds ar 27 burtiem). Diemžēl līderus nepanākam, un papildjautājuma atbildes paliek bez piemērojuma.

Komandturnīra finālā duelējas divas labākās, „Province” V.Insberga vadībā un „Relako” R.Benzes vadībā. Anita ļauj katram atteikties no vienas tēmas, brīdinot, ka tās tiks atkal piesauktas neizšķirta rezultāta gadījumā. Pamatdistance 6 tēmas jeb 12 jautājumi. Pirmā jautājuma atbildes tiek novērtētas 0:0, tad kādu laiku punkti aug stabili un līdzīgi. Distances otrajā pusē „Relako” gadās divas kļūdas, toties mākslas tēmā „Province” kļūdās divreiz. Pamatdistace beidzas neizšķirti. Arī abas atmestās tēmas neizjauc līdzsvaru. Tad Anita izrok no rezervēm vēsturiskus izvērstus divslāņu jautājumus, un tāds otrais jautājums nosver mača uzvaru par labu „Relako”. Abas finālistes tiek apbalvotas – uzvarētājiem paliekoša balva, zaudētājiem – apēdama.

Pēc cepumpauzes dalībnieki pārsēžas citā rakstā, un sākam LEL 20.gadskārtas individuāli rakstiskās sacensības V.Insberga vadībā. Šoreiz bez krustvārdu mīklām. Pirmais tests: slavenības. Jāuzraksta 30 personas. Domāts labi, tikai attēli uz lielā ekrāna rādās negaidīti patumši, un Viktoram dažviet nākas redzamo piekomentēt ar vārdiem. Kā otrā testa autors tiek pieteikts Gints Rasa. Nu tad gaidām testu par viņa stipro pusi- sportu. Izrādās- ne gluži tā. Gints piedāvā mums 20 dzejas fragmentus un liek pieskaņot katram autoru. Mums latviešiem dzejnieku milzīgs bars (tā arī liriski nosaukts tests), tad, lai uzdevums būtu izpildāms, risinātājam pa 20 minūtēm jāizvēlas no 20 piedāvātiem autoriem. Pat visgaišākajiem erudītiem te gadījās pa maldam, divu labāko dzejas pazinēju sniegums novērtēts ar 18 punktiem. Tests par sportu nāca pēc tam, kā nu bez tā olimpiskajā gadā. Ceturtais tests „Profesionālie vārdi” vēlreiz mums  atgādināja, ka informācija ir neaptverams milzu okeāns, un arī dižākie erudīti daudzas lietas nezina. Personīgi man no 25 zīmīgajiem vārdiem puse bija līdz šim nedzirdēti. Turklāt viens no zināmiem vārdiem izrādījās ar dubultu nozīmi, un es tam izvēlējos nepareizo vietu. Tomēr šis tests simpātisks tādā nozīmē, ka te vairāk varam papildināt savu zināšanu krājumu, ne tikai novērtēt esošās. Uzskatīsim septembri par starta mēnesi, labāko prāta spēju formu sasniegsim nākamos mēnešos.

Uldis Apsalons




      Atpakaļ