Reportāžas
MĒS TIKĀMIES MAIJĀ
19.05.2012
Mēs tikāmies maijā tā var pārfrāzēt senas liriskas dziesmas iesākumu. Erudītu tikšanās maijā liekas līdzīga skolas pēdējam zvanam, kad runas ir jautrākas nekā ikdienā, tiek sumināti aizvadītā mācību gada teicamnieki, un visi zina, ka pēc vasaras raibiem piedzīvojumiem rudenī atkal sanāksim kopā. Citreiz vēlēšanas, šoreiz RTU vērienīgā atvērto durvju diena liek pabīdīt erudītu sanākšanu uz citu sestdienu. Tātad mēs tikāmies 19.maijā. Es nokavēju sākumu (kaut arī nedrīkstēju) un nedzirdēju politiskās debates par erudītu biedrības mērķiem, likumiem un tikumiem. Atnākot tik konstatēju, ka trīs personas, to skaitā nesenais LEL viceprezidents Ēvalds Krievs, aptur savu darbību līgā. Tā kā līdzīgas runas izskanēja jau aprīļa kopsapulcē, tas arī nelikās liels pārsteigums. Lai samazinātu pašu strīdu objektu, nolemts nākamā erudītu sezonā nepieņemt no konkursantiem pašsastādītos uzdevumus. Šodien ar ārpuskārtas testu uzstājās sen neredzētais Ēriks Začs ; viņa testā viszinošākais izrādījās Kārlis Skrastiņš.
Komandu čempionāts sākās ar komandu veidošanu, sākot ar kapteiņiem sezonas kopvērtējuma klātesošiem pirmrindniekiem, un turpinot ar piesaukšanu pa vienam. Iznāca ne gluži kā vienmēr. Novērtējot jauno situāciju, atļāvām trim frakcionāriem uzreiz piefiksēt savu komandu. Sezonas kopvērtējuma līderis Viktors Insbergs šajā momentā saskatīja komandu veidošanas principa pārkāpumu, atteicās piedalīties sacensībā, un palika skatītāja pozīcijā. Ēvalda Krieva vadītā komanda paši izvēlējās sev nosaukumu Noziedznieki, kas pie labas fantāzijas rosina pārdomas, vai nevajadzētu sacensību nolikumu papildināt ar punktu par nepieņemamiem komandu nosaukumiem. Otra pārdoma, kas attiecas uz komandu veidošanu varbūt sezonas sākumā vēlama kāda iepazīšanās tūre, lai mazāk ir gadījumu, kad kapteinis piesauc savai komandai cilvēku, uzrunājot to starp citiem sēdošiem pēc zīmīgākā apģērba gabala.
Tātad sešas komandas: Lauķi, Lieliskais četrinieks, Maijvaboles, Normunds dāmu paradīzē, Noziedznieki, Vienoti Latvijai izvietojās pienācīgā attālumā viena no otras (lieliski, ka ir RTU un tajā plaša 301.auditorija, un viņi mūs viesmīlīgi uzņem) un uzsāka sacensību ar Daiņa Sūnas sastādītu mīklu, kurā bija iebūvēti vairāki ,manuprāt, bezcerīgi vārdi. Varbūt arī pamatoti, jo no erudītu komandas, kaut vai tikko sastādītas, var prasīt vairāk nekā no vienas gudras galvas. Tāpēc arī uzstādījām prasību, ka dueļos, nosaucot personu, jāzina gan uzvārds, gan vārds, citādi nulle. Par priekšvārda zināšanas vērtēšanu ir iespējamas un līgas konkursos bijušas dažādas versijas, un domāju, pie vienas labas priekš visām reizēm nenonāksim. Es uzskatu par komandu mačiem nelietderīgu arī iespēju svītrot kādu nevēlamu tēmu, jo komandai jācenšas parādīt zināšanas visās erudītiem ierastās zinību nozarēs.
Žūrija divu cilvēku sastāvā (tiesnesis U.Apsalons un prezidente A.Zaļaiskalne) operatīvi izlaboja komandu iesniegtos risinājumus, un pirmie dueļu pāri tika sastādīti atbilstoši risinājumu sekmēm. Mīkla saturēja 80 vārdus, to novērtējām ar 40 punktiem. Vissekmīgākā komandai Vienoti Latvijai finišēja ar 8 kļūdām, un viņi (tāpat kā otrā komanda) tā saucamajā otrā kārtā jutās, vai vismaz varēja justies brīvi. Dueļos par katru tēmu tika uzdoti divi jautājumu, reizēm līdzīga satura. Uz katru jautājumu jāsniedz rakstiska atbilde 30sekunžu laikā, tiesnesis abas nolasa un izvērtē. Nedaudziem jautājumiem norāde SKAITLISKI nav jātrāpa prasītais skaitlis precīzi, pietiek ,ka atbild precīzāk nekā konkurents (tomēr saprātīgās robežās). Nedaudziem jautājumiem ir atbilžu varianti ap desmit, no tiem jāizvēlas, lai nebūtu nevajadzīga laipošana, paskaidrojot, piemēram, japāņu ēdienu tamagojaki. Dueļa distance 16 jautājumu, tikai fināls paredzēts ilgāks.
Pirmais duelis: Noziedznieki pret Lauķiem, atbilstoši 3.un 6.vieta pirmajā kārtā. Pirmie divi jautājumi par dabu par Latvijas gada dzīvniekiem. Komandas kaut ko atceras par iepriekšējo gadu nominētiem dzīvniekiem, bet prasīts par 2012.gada izvēlētajiem vērtējums 0:0. Otrajā tēmā par ģeogrāfiju Lauķi izvirzās vadībā 2:1. Citās tēmās veicas pilnīgi līdzīgi mākslā 0:0, citās rezultatīvi, un pirmās kārtas relatīvi vājākā komanda Lauķi svin uzvaru 11:10. Otrā duelī formāli vājākā komanda Normunds dāmu paradīzē izvirzās vadībā jau pirmajā tēmā, spēles vidū ir vadībā 6:3, tomēr pretinieki paspēj rezultātu izlīdzināt, un pamatdistance beidzas 9:9. Pagarinājums iznāk garš, zināšana un nezināšana veicas abām pusēm vienādi, beigās Veidenbauma dzejolis nosver uzvaru par labu Lieliskajam četriniekam. Žēl abu zaudētāju, kas arī parādīja atzīstamas zināšanas, bet sacensība viņiem beigusies neko darīt, lai čempionāts pārlieku neievelkas, jāiztiek ar sešiem dueļiem, un čempions jānoskaidro.
Vai atpūta play-off, kad citi mačojas, nāk par labu vai sliktu? Gadās visādi, komentētāji komentē post factum, vadoties no rezultāta. Šoreiz nākas konstatēt, ka pirmās kārtas līderi palika bez iesildīšanās un 3.kārtā abi zaudēja savus pusfinālus, viena komanda pat 4:8. Neesmu drošs, varbūt brīvie 2.kārtā jau sāka iesildīties pie našķu galdiem, bet teorētiski visiem zināms, ka gremošana traucē intensīvai smadzeņu darbībai. Abi pusfinālu zaudētāji tikās bronzas mačā. Arī te zināšanas izrādījās līdzvērtīgas, pamatdistancē fiksēts 8:8. Pagarinājuma 6.jautājums prasīja nevis zināt vienkāršu faktu, bet sasaistīt senu gleznu ar mūslaiku prozu un filmu piedevām, un tikai A.Valtera komanda Maijvaboles spēja aizdomāties līdz meitenei ar pērļu auskaru,- viņiem prieks par atrasto atbildi un trešo vietu.
Pirms finālmača iepriekšējās sezonas tiesnesis Viktors Insbergs atgādināja, ka pirms gada abas finālistu komandas uzrakstīja novēlējumus 2012.gada sacensību dalībniekiem un atstāja tos slēgtās aploksnēs. Tagad Viktors atvēra aploksnes un nolasīja gadu vecus novēlējumus. Abu toreizējo komandu kapteiņi Ojārs Kaņepājs un Inta Krūze arī šodien spēlēja finālā, šoreiz gan vienā komandā. Finālā Lauķiem paveicas izvirzīties vadībā jau pirmajā jautājumā par Latvijas dzīvniekiem, bet vēstures tēmā pretinieki atspēlējas dubultīgi. Distances vidū O.Kaņepāja komandai jau +2, bet sporta tēmā K.Skrastiņa kolektīvs abus punktus atgūst. Neizšķirts nav ilgi, lieliskie atjauno 2 punktu pārsvaru, bet pēdējās divās tēmās punkti papildinās vienādi. Gala rezultāts 15:13, un Lieliskais četrinieks kļūst par čempioniem. Ojārs Kaņepājs saņem komandu kausu jau otro gadu pēc kārtas. Kā ik gadu, simboliskas prēmijas tika pirmajām trim komandām.
Protams, ar čempionu kausu diena vēl nebeidzās. Tika apbalvoti sezonas kopvērtējuma labākais desminieks. Viktors Insbergs saņēma divus gaumīgus dekorus gan kā labākais kopvērtējumā, gan labākais krustvārdu mīklu minēšanā. Trešais dekors par labāko testu risināšanu pienācās Ēvaldam Krievam. Steidzīgākie aizsteidzās, nesteidzīgie vēl ilgi pārrunāja dažādus pagātnes, tagadnes un nākotnes momentus.
Uldis Apsalons
2012. gada 19. maijs | ||