Reportāžas
ASTOŅCĪŅAS ĪSTIEM ERUDĪTIEM: SKATS NO TIESNEŠA POZĪCIJĀM
20.01.2015
Septītais LEL atklātais individuālais čempionāts kļuva par eksperimentālu sacensību lai objektīvāk novērtētu intelektu samērus, realizējām dzīvē V.Insberga ieteikto ideju un finālsacensībās nomainījām lielāko dalu dueļu uz sabiedriskumam draudzīgākām astoņcīņām. Vismaz man pēc pasākuma liekas, tāda stila maiņa vērtējama pozitīvi.
Vienam no 16 finālistiem 2015. gada 17. janvārim atradās citas prioritātes. Pēc nolikuma pie teikšanas tiek arī decembra atlases 17.vietas ieguvēja. Astoņi pirmās spēles dalībnieki tiek izsaukti pie spēles galdiem ar A5 izmēra lapiņām atbildēm. Uz ekrāna mirgo tabula ar 16 jautājumu tēmām: Daba, Daile, utt. Ņemsim visas pēc kārtas nav ko mocīt astoņcīņu dalībniekus ar tēmu izvēli, ja tik un tā jāatbild visas 16. Pārbaudītā trīs tiesnešu brigāde (Anita, Dainis, Uldis) gatavi. Nepiefiksēju pulksten cikos, bet sākam! Uz ekrāna atveras 1.tēma, parādās 1.jautājums, konkrēti par zemeslodes iekšām, tas tiek nolasīts arī balsī. Dalībniekiem jāuzraksta atbilde 30 sekundēs. Tad atveras 2.jautājums, un tā līdz 8-jam. Seko starpfinišs tiesnese Anita savāc atbildes un izdala otras lapiņas nākamām 8 atbildēm. Pēc visu 16 jautājumu izspēles tiek parādītas pareizās atbildes vai lakoniski, vai ar papildkomentāriem. Vēl pāris minūtes, un parādās astoņcīņas sportiskie rezultāti. Četri labākie turpinās cīņu par čempiona titulu, četri mazāk veiksmīgie saņems piemiņas balvas un pievienosies skatītājiem.
Vēlāk ieskats atbilžu lapās atklāja, ka finālsacensības 1.jautājums par zemeslodes slāņiem izrādījās zīmīgs tie divi konkursanti, kas uz 1.jautājumu atbildēja nepareizi, arī pēc 16 jautājumu kopsavilkuma atradās saraksta lejaspusē. Pēc īsas pauzes četri pirmās izspēles veiksminieki kopā ar četriem citiem vidējas meistarības finālistiem sastāda otru astoņnieku. Šis astoņnieks atkal izspēlē 16 jautājumus, un līdzīgi četri mazāk zinošie pāriet skatītājos, bet četri stiprākie izvirzās uz pēdējo astoņcīņu, kurā iesaistās arī turnīra līderi. Šoreiz iznāca, ka katrā no trim astoņcīņām nācās piemērot nolikuma punktu, ka pie vienāda pareizo atbilžu skaita augstāk vērtējams dalībnieks ar labāku sasniegumu decembra atlasē. Pirmajā astoņcīņā tas bija tikai neliels prestiža jautājums, bet otrajā un trešajā papildrādītājs izšķīra to svarīgo momentu, kurš paliks saraksta augšējā pusē, bet kuram sacensības beigušās. Sešpadsmitnieka vidus un lejasdaļā notika daža laba pārbīde, bet četri gudrākie decembra atlasē izrādījās gudrākie arī šodienas pēdējā astoņcīņā, tātad visi iekļuva pusfinālā. Rudolfs Benze sasniedza jaunā sacensību elementa- astoņcīņu pagaidām labāko sasniegumu = 11 pareizas atbildes uz 16 jautājumiem.
Patīkams pārsteigums, ka labāko četriniekā iekļuva Ivars Purnis (liekas, pirmoreiz). Tiesa, viņam pusfināla mačā bija jāatzīst Rudolfa Benzes plašāka zināšanu bagāža. Otrā pusfinālā (Viktors Insbergs Ojārs Kaņepājs) duelantu spēki bija līdzīgi, un cīņa nonāca līdz ... Erudīti zina, ka tādās reizēs duelis parasti nonāk līdz papildjautājumiem. Arī šoreiz. Šoreiz jau 1.papildjautājumā Viktors guva pārsvaru un iekļuva finālā. Finālā (R.Benze : V.Insbergs) jau 1.jautājumā par korķu materiāla valsti Viktors izvirzījās vadībā, jo oponenta atbilde bija loģiska, tomēr nepareiza. Viktoram izdevās pakāpeniski palielināt starpību. Neviens no abiem šodien Teņa dienā nezināja, kāds mājdzīvnieks iepriekšējo gadsimtu latviešiem bija galvenais Teņa dienā. Finālmača finišā, kad uzvara jau garantēta, Viktors spēja atcerēties naudas vienību Gambijā un noveda rezultātu līdz 8:4.
Čempionāta noslēgumā čempions tika apbalvots ar piemiņas dekoru, laureāti ar medaļām, viņi saņēma arī nelielas naudas balvas. Piemiņas balvas tika visiem 16 finālistiem. Zinošākie skatītāji tika prēmēti ar plūmēm šokolādē, te zinošākā izrādījās Ārija Geiba. Klusībā domāju, ka tiesnešu trio lielais darbs bija to vērts, un visi klātesošie kļuva bagātāki ar zināšanām, un tas ir viena no šādu čempionātu vērtībām. Paredzu, ar šodienas sasniegumiem sportiskā ziņā ir iepriecinātas Līga Kriķīte un Sibilla Vīnzarāja, jo viņām jūtams progress, salīdzinot ar decembra atlasi attiecīgi no 15.vietas uz 8. un no 10.vietas uz 5. (gandrīz uz 4.). Pasākuma beigās vēl konstatējām, ka individuālā čempionāta fināls beidzies gaišā dienas laikā, kas iepriekšējās ziemās netika piedzīvots.
Šodien nelielas diskusijas par atbilžu vērtējumu izvērtās divos gadījumos. Vienā ātri noskaidrojās, ka izvēlēšanas procesā (konkrēti par Latvijas gada vārdu) ir vairāki varianti, bet gala lēmumā to būs jūtami mazāk. Jautājumā par to, kas attēlots uz Lietuvas eiromonētām, tiešām varēja veidoties atšķirīgi skatījumi, jo vairāk tāpēc, ka pastāv atšķirības detaļās starp redzamo attēlu un deklarēto saturu.
Noslēgumā vēlreiz atgādinu, ka šis čempionāts notika zināmā mērā kā eksperiments, un aicinu visus klātbijušos izteikties par jaunā piegājiena plusiem un mīnusiem, un ko varētu darīt, lai nākamais individuālais čempionāts izdotos vēl labāks. Piemēram, vai ilgums laikā ir optimāls? Vai vērtēšanā drošāk pievērsties puspunktiem? Kā taisnīgāk sarindot konkursantus, kam astoņcīņā gadījies vienāds punktu skaits? Rakstiet LEL forumā vai sūtiet e - vēstules prezidentei vai galvenajam tiesnesim. Un rakstiet, kamēr 17.janvāra iespaidi vēl nav izbalējuši.
Uldis Apsalons
Ielādēju...
|
Atpakaļ