Reportāžas
Ar fināla lēcienu Jaunajā gadā jeb no Kazas uz Pērtiķi
11.01.2016
Latvijas erudītu līgas darba kalendārā janvāra otrā sestdiena iezīmēta kā 8. individuālā erudīcijas čempionāta fināls. Ceturto gadu finālisti sacentās par Ivara Turovska ceļojošo balvu. Decembrī notikušajās priekšsacīkstēs piedalījās 35 dalībnieki, no kuriem 16 spēcīgākie tika finālā. Lūk, fināla dalībnieku saraksts: Arnolds Auziņš, Gija Ābele, Rudolfs Benze, Jānis Barons, Viktors Insbergs, Ojārs Kaņepājs, Agnese Kursiša, Baiba Līviņa, Gints Rasa, Atis Rukšāns, Sanita Skutele, Jurijs Šatcs, Vilnis Vabulis, Pēteris Veidemanis, Juris Zellis, Ingrīda Žaggere.
Ievads
Un tā, 9. janvārī finālisti un skatītāji pulcējās Meža ielā 1. Pēc dalībnieku reģistrācijas un LEL prezidentes uzrunas tika publiskoti sešpadsmit finālistu priekšsacīkšu rezultāti (līdz tam finālistu vārdi publicēti alfabēta secībā) un iegūtās vietas. Priekšsacīkstēs iegūtajai vietai bija būtiska nozīme, jo pirmā spēle notika starp 9.-16. vietu ieguvušajiem, bet augstāko vietu īpašnieki, atkarībā no vietas, varēja izlaist vienu vai divas spēles. Kopumā fināls risinājās trīs posmos: pirmā posma spēles, kurās no astoņiem dalībniekiem tālāk tika četri labākie; pusfināls ar četriem dalībniekiem un, beidzot, divu labāko duelis finālā. Tā kā finālists Vilnis Vabulis uz sacensībām nevarēja ierasties, tad pirmā rezerviste (17. vieta) Līga Kriķīte tika finālā.
Pirmā spēle
Dalībnieki un divi tiesneši (D. Sūna, A. Zaļaiskalne) kaujas gatavībā. Lai gan LEL galvenais tiesnesis Uldis Apsalons šoreiz attaisnojošu iemeslu dēļ finālā nepiedalījās, par viņa klātesamību atgādināja sastādītie jautājumi. Dalībniekiem sagatavoti 16. jautājumi, pa diviem katrā tēmā. Lai optimizētu rezultātu labošanu, 16 jautājumi tika sadalīti divos posmos un atbilžu lapiņas tiesnešu rokās nonāca pēc katriem astoņiem jautājumiem. Pēc pirmā starpfiniša pārliecinošā vadībā ar sešiem punktiem izvirzījās Līga Kriķīte. Šī un arī citas spēles lika atcerēties to, ka 2016. gads ir Pērtiķa gads un izteicienu par situācijas maiņu mērkaķa ātrumā, kā arī asociācijas ar galda spēli Cirks un melnās kazas kāpnēm. Pēc otrā jautājumu astotnieka Līgai joprojām tie paši seši punkti, kas gan ļāva tikt otrajā spēlē. Viņai pievienojās Jānis Barons un Gija Ābele ar septiņiem punktiem. Savukārt divas dāmas: Sanita Skutele un Baiba Līviņa katra ieguvusi pa pieciem punktiem un sacentās savstarpēji, izspēlējot papildjautājumus. Tajos zinošāka izrādījās Sanita, kura kļuva par ceturto šīs spēles uzvarētāju.
Otrā spēle
Jau nosauktajiem pirmās spēles 4 labākajiem piepulcējās priekšsacīkšu 5. 8. vietas ieguvēji Jurijs Šatcs, Ginta Rasa, Alberts Auziņš un Atis Rukšāns. Pēc starpfiniša līdere ar 6 punktiem Gija Ābele, bet arī citi turpat vien ir. Pēc sešpadsmitā jautājuma tiesneši paziņoja, ka Sanita Skutele, Gija Ābele un Alberts Auziņš iekļūst nākošajā kārtā/trešajā spēlē, bet diviem dalībniekiem: Jurijam Šatcam un Jānim Baronam bija vienāds punktu skaits un atkal nācās izmantot papildjautājumus. Papildjautājumi, konkrēti, jautājums par svarcelšanas rezultātiem sievietēm, izrādījās veiksmīgāki Jānim, kurš turpināja sacensības.
Trešā spēle
Otrās spēles uzvarētājus sagaidīja īsts izaicinājums, proti, 1. -4. vietas ieguvēji priekšsacīkstēs (no tiem trīs Ivara Turovska ceļojošās balvas īpašnieki) Pēteris Veidemanis, Viktors Insbergs, Rudolfs Benze un Ojārs Kaņepājs. Un atkal jāteic, ka Pērtiķa gads parādīja savu neprognozējamību. R. Benze ar pieciem punktiem bija līderis pēc starpfiniša, bet spēli pabeidza ar tiem pašiem pieciem punktiem. Trīs labākie ar sešiem punktiem izrādījās Viktors Insbergs, Pēteris Veidemanis un Jānis Barons. Ceturtā pusfinālista noskaidrošanai atkal bija nepieciešami papildjautājumi. No trim dalībniekiem (Gija Ābele, Rudolfs Benze un Ojārs Kaņepājs) zinošāks un arī veiksmīgāks izrādījās Ojārs, kurš kļuva par ceturto pusfinālistu.
Starpbrīdis
Pēc trim spēlēm sekoja neliels pārtraukums, uzkodu pauze un sagatavošanās divām pēdējām kārtām. Reportāžā par spēli un rezultātiem arī sava veida pārtraukums stāsts par balvām, ko saņēma visi fināla dalībnieki. Balvas tika simboliski pieskaņotas jau pieminētajam Pērtiķa gadam, uzsvaru liekot uz eksotiku un ar uguns stihiju saistītām lietām. Pirmo četru vietu ieguvēji papildus saņēma arī naudas balvas, tāpat tika sadalītas zelta, sudraba un bronzas medaļas. Uzvarētājs savā īpašumā ieguva Ivara Turovska ceļojošās balvas samazinātu kopiju, kā arī specbalvu iespēju apmeklēt konstruktīvas domāšanas cikla nodarbības.
Pusfināls
Atšķirībā no iepriekšējā gada, pusfināla formāts bija mainīts: visi četri dalībnieki sacentās vienlaikus. Pusfinālā tika piedāvātas divpadsmit tēmas: Daba, Ekonomika, Grāmatas, Kino, Ķīmija, Latvija, Māksla, Mūzika, Pasaule, Sports, Vēsture, Viskautkas. No tām katrs dalībnieks varēja atmest vienu, viņaprāt, mazāk tīkamo. Pusfinālisti : P. Veidemanis, V. Insbergs, O. Kaņepājs un J. Barons izvēlējās atteikties no ķīmijas, mākslas, kino un vēstures jautājumiem. Pusfinālā (un arī finālā) savu iespēju demonstrēt zināšanas izbaudīja skatītāji. Gadījumā, ja visi četri dalībnieki nesniedza pareizās atbildes, skatītājiem bija iespēja nopelnīt atzinības aplausus un nelielu saldu balvu (jāteic, ka skatītāji to aktīvi izmantoja). Pusfināla rezultāti gan bija visai pieticīgi un šajā sakarā izskanēja auditorijas komentāri par sarežģītiem jautājumiem (taču skatītāji, iespējams, jūtoties atbrīvotāki, uz lielāko daļu tukšo jautājumu sniedza pareizas atbildes). Pēc sešpadsmit jautājumiem kļuva skaidrs, ka Ojārs palicis 4. vietā, Viktors ar 4 punktiem ir viens no finālistiem, bet Jānim un Pēterim jāsacenšas papildjautājumos. Papildjautājumi tika ņemti no atmestajām tēmām un ķīmija veiksmi atnesa Jānim Baronam.
Fināls
Viktors Insbergs un Jānis Barons finālā no jau uzskaitītajām tēmām varēja atmest katrs pa vienai. Viktors izvēlējās grāmatas, bet Jānis sportu. Un tā divdesmit jautājumi. Fināla iznākuma scenārijs: vai nu uz Ivara Turovska balvas ceturtā plāksnīte būs atkal ar cita uzvarētāja vārdu, vai arī Viktora Insberga vārds figurēs otro reizi. Arī fināla spēle nebija īpaši rezultatīva punktu izteiksmē, taču, atšķirībā no iepriekšējām spēlēm, jau ap vidusdaļu Viktors izvirzījās līderos un šo pārsvaru saglabāja līdz spēles beigām, uzvarot ar rezultātu 8 : 5.
Rezumējums
Raugoties no sacensību organizatoru/tiesnešu pozīcijām, šo rindu autore var secināt, ka pasākums noritēja pietiekami raiti, izdevās izvairīties no kādreiz tik laika izteiksmē ilgajiem dueļiem. Pērtiķis jokus izspēlēja ne tikai ar dalībniekiem, bet arī ar tiesnešiem, finālā ļaujot uz ekrāna ieraudzīt vēl neizspēlētus jautājumus, bet, par laimi, šo kļūmi izdevās novērst. Jebkuram pasākumam, protams, ir pilnveidošanas rezerves. Kā jau minēts, nākotnē var izvērtēt iekļaujamo jautājumu sarežģītību, formulējumu un tēmas. Raugoties kopvērtējuma tabulā, redzams, ka dažiem dalībniekiem, piemēram, Jānim Baronam un Gijai Ābelei, izdevās būtiski uzlabot savu priekšsacīkšu pozīciju/iegūto vietu, arī rezerviste Līga Kriķīte finālā parādīja atzīstamu sniegumu. Citiem turpretī vērojams kritums, bet vēl daļai dalībnieku fināla rezultāti praktiski neatšķirās no priekšsacīkstēs iegūtās vietas. Nu ko, spēlēs, arī erudīcijas sacensībās, veiksmes elements arīdzan ir nozīmīgs. Lai gan uzvarētājs var būt tikai viens, ceru, ka fināls tā visiem dalībniekiem un skatītājiem sagādāja spēles prieku un vēlmi piedalīties nākošajā čempionātā.
10.01.2015. Anita Zaļaiskalne
Ielādēju...
|
Atpakaļ