Aktualitātes

109709

GADA ČEMPIONĀTS DECEMBRA VIDŪ
23.12.2019


Šoreiz decembra otrā sestdiena, kad tradicionāli rīkojam individuālo čempionātu, iekrita 14.decembrī. Valde un tauta bija atzinuši par labu iepriekšējā gada uzlabojumu, ka individuālā čempionāta abas daļas ieteicams rīkot vienā dienā. Šogad ekspromtā atnāca ideja, ka vajag pie mums kā Eiropā – nevis žūrija pārbaudīs visus rakstudarbus, bet konkursanti cits citam – katrā ziņā tā ātrāk. Konkursanti bija pieteikušies 25, ieradās vēl vairāk – 29. Priecē sirdi, ka divi čempionāta debitanti sastādīja jūtamu konkurenci erudītiem ar pieredzi, un atlases testā viņiem pavisam nedaudz pietrūka līdz kārotajam 12-niekam.

Čempionāta sākums vizuāli neatšķīrās no citām LEL nodarbībām – dalībnieki saņem papīra lapas ar jautājumiem, raksta atbildes, cik spēj, un norunātā laikā nodod vērtēšanai. Šoreiz- nodod nevis tiesnesim, bet priekšējam kaimiņam. Lai visi būtu pie vietas, priekšējais papīrs jānogādā kolonas aizmugurē. Un tad tiesnesis var skaļi nolasīt pareizās atbildes. Risinātājs beigās apstiprina savu atbilžu skaitu un rakstiski norāda strīdīgās atbildes, ja tādas uzrodas.

Tā tika izspēlēts 40-jautājumu garais „Universālais tests”, pēc tam „Varianti ABCD” 20 jautājumu apjomā. Un tad jau vienkārša summēšana izšķīra, kurš turpinās cīņu par čempiona titulu. Žūrijā darbojās Uldis Apsalons un Dainis Sūna. Atlases rezultātu summas izstiepās garā rindā no 37 līdz 10. Līgas vadošie erudīti arī iekļuva 12-niekā; negaidīta likās Ojāra Kaņepāja palikšana saraksta vidusdaļā, toties Sibilla Vīnzarāja sasniedza labāku vietu, nekā varēja gaidīt pēc līdzšinējiem sasniegumiem.

Pēc pārtraukuma pirmā astoņcīņa sākas ar vienas tēmas atlikšanu malā (Teātri) un tēmas „Dzīva nauda” izspēli. Pirmā naudas vienība, filoloģiski saistīta ar caunu, liekas viegli atrodama (pareizi atbild 7 no 8 konkursantiem – tā rāda pēcspēles analīze), bet otro naudas vienību ar eksotisku putnu zina tikai divi. Seko tēmas ar vairāk vai mazāk skaidru nosaukumu, piemēram, tēmā „Rozes” viens jautājums izrādās par dziesmu, otrs par pagastu. Pēc 8 tēmām žūrija saskaita pareizās atbildes un nošķiro tos četrus, kas turpinās spēli, no tiem, kuriem jau tiek piešķirtas attiecīgi 9.līdz 12.vietas. Piemiņas veltes tiek arī 9-12.vietu ieguvējiem.

Otrajā raundā iesaistās atlases līderi. Vai jautājumi paliek grūtāki?- viedokļi subjektīvi dažādi. V.Insbergs atstāj malā tēmu ar nojaušamu saturu „ Albumi”. Pirmā tēma „Dārgie draugi” izrādās par nevēlamām augu un dzīvnieku sugām, un kaut kādā mērā jūtu gandarījumu, ka daļa mūsu erudītu zina šos „draugus”. Un vispār, uz katru no 16 raunda pamatjautājumiem konkursantiem ir lasāma vismaz viena pareiza atbilde. Izrādās, raunda beigās atlases līderiem V.Insbergam un R.Benzem jāsadala viena vieta pusfinālā. Pirmkārt, tiek izvilkta atliktā tēma, tas ir, jācenšas atcerēties latviešu poprokdziedoņu svaigu albumu nosaukumi. Šajā tēmā 0:0, seko daži papildjautājumi ar vienādi mainīgām sekmēm, kamēr ģeogrāfs Viktors pārspēj mežkopi Rudolfu pie Burkinafaso galvaspilsētas.

Nākamā raundā labākais četrinieks sacenšas 20 jautājumu distancē. Distances vidū rezultāti līdzīgi, trijiem pa 3 punkti, bet otrajā puslaikā Viktors pareizi atbild 7 no 10 un uzvar raundu. Pēdējais jautājums neko nemaina, jo visi četri zina, kur meklējama Spa autotrase.

Fināls - Insbergs/Vīnzarāja ir interesantāks publikai kā līdzšinējie raundi, jo rezultāti tiek paziņoti pēc katra atbildēta jautājuma. Pie tam, ja finālistiem nav gaidītās atbildes, skatītāji var parādīt savu erudīciju un nopelnīt pa konfektei. Tēmu sarakstā varbūt kādu mulsina H, HH un 4H, un attiecīgie 6 jautājumi izrādās katrs no savas nozares. H-tēmā par hedonofobiju Viktors iegūst pārsvaru, bet 1.puslaika beigās Sibilla ar lauvu ģerbonī (ir mums vēl Latvijas lauvas!) izlīdzina rezultātu 3:3. Arī tālāk rezultāts aug palēnām, kamēr Viktors atjauno pārsvaru, pareizi atbildot par slavenu 20.gadsimta 100 m skrējēju. Pēdējā tēmā „Tikai nauda” Sibilla zina abas prasītās naudas vienības, bet arī Viktors zina abas! Tiesneši fiksē fināla galarezultātu 8:7 Viktora Insberga labā. Viktoram tas ir jau ceturtais LEL individuālā čempiona tituls. Sveicieni uzvarētajam! Visu dalībnieku rezultāti apskatāmi sadaļā “LEL nodarbības/rezultāti”


Priecīgus svētkus!
Uldis Apsalons
      Atpakaļ