Aktualitātes

75137

ČEMPIONU UZZINĀSIM NĀKAMGAD: ATSKATS UZ 10.DECEMBRI
21.12.2016


Erudītu līgas dalībniekiem jau vairākus gadus decembris ir īpašs mēnesis, kad norisinās līgas atklātā čempionāta pirmā puse. Uz šo konkursu atnāk arī dažs labs gudrinieks, kas līdzīgas ievirzes sacensībās piedalās reti. Toties daži krustvārdu mīklu cienītāji nolēma izlaist šos 2 mēnešus bez krustvārdu mīklām, un tā dalībnieku skaits palika turpat pie 30.

Pēc prezidentes un galvenā tiesneša ievadvārdiem konkursanti ķērās vērsim pie ragiem, tas šoreiz jāuztver – pie uzdevuma „Pasaule attēlos” kadru komentēšanas skaidros vārdos. Viktors un klātneesošā Sanita uzdevumā bija salikuši attēlus no dažādām vietām un laikiem, 1.jautājumā sākot no pirms 360 miljoniem gadu, un pēdējo jautājumu noslēdzot ar ugunīgu kokteili. Man likās, ka esmu savācis pieticīgu pareizo atbilžu ražu, tomēr pēc uzdevuma nojautu, ka vismaz vairākumam citiem šie attēli arī likušies grūti atminami.

LEL 2016.gada decembra nodarbības vēsturiskā atšķirība izpaudās tieši tā saucamajā cepumpauzē jeb starpbrīdī. Pirms tam, pēc iepriekšējās „Karstās kartes”, no dāmu puses radās iebildumi par jautājumu samērā vienpusīgu tematiku sporta virzienā. Viktors piedāvāja vienkāršu, tikai mazliet darbietilpīgu risinājumu: tad rīkojam divas „karstās kartes”, vienu kungiem, otru dāmām. Tas atturīgi demokrātiskā garā tika apspriests forumā, nebaidoties no termina „segregācija”, un tieši 10.decembrī realizēts dzīvē. Divas kartes bija arī otrā dimensijā: daži objekti bija jārāda uz Latvijas kartes, vairākums- uz pasaules. Uz dueļiem pie kartēm pieteicās 8 dāmas un 11 kungi. Liekas, dalībnieki bija pat klusībā gatavojušies šim ģeogrāfiskam konkursam, jo liela daļa dueļu beidzās ar minimālu pārsvaru vai pat pagarinājumā. Gijai Ābelei brīdi pirms konkursiem gadījās ķermenisks kritiens uz līdzenas vietas, toties kartes dueļi viņai izdevās bez kritiena – trīs mači, trīs uzvaras. Kungu skaits lika  rīkot priekšsacīkstes, un tik un tā G.Rasa un J.Krustiņš kaut kā palika aiz turnīra tīkla, tad viņiem tika dota iespēja gandarījuma cīņai konkursa noslēgumā. V.Vabulis 1.kārtā sagādāja pārsteigumu, pieveicot P.Veidemani 3:0, un vēlāk pārspēja arī R.Benzi. Kungu fināls bija intriģējošs, tomēr pieredzējušākam O.Kaņepājam izdevās uzvarēt V.Vabuli ar minimālu pārsvaru. Abi kartes uzvarētāji acīmredzot vērtēja segregāciju negatīvi un izspēlēja superfinālu, kurā O.Kaņepājs uzvarēja G.Ābeli 3:2. Ilgākā kā parasti starpbrīdī ietilpa gan cepumpauze tiešā nozīmē, gan novembra laureātu apbalvošana.

Tad atklātā čempionāta atlase turpinājās ar galveno uzdevumu „Zvaigžņu putekļi”. Šis vārdsalikums bija minēts jau savlaicīgi nolikumā, tomēr man neatradās laiciņš, lai kaut ko izlūkotu par minēto grāmatu vai filmu. Post factum, grāmata zinātājiem liekas romantiska pasaka pieaugušajiem, un atsauksmēs tiek ieteikta pret rudens depresiju. Patiešām, tieši par „Zvaigžņu putekļiem” bija konkursa pēdējais jautājums. Līdz tam- daudzizvēles un atvērtie jautājumi par >20 tēmām, ar iespēju un pienākumu atteikties no divām katram sliktāk pārvaldāmām tēmām. Par rudām personām, sirdskaiti, liniem, šmakovku utt. Diemžēl, dažas labas tēmas tika atsauktas drīz pēc uzdevuma iesākuma, jo uzdevuma tekstā bija iezagušās – pareizās atbildes ... Katrā ziņā, pārējo jautājumu kopums likās gana plašs un augsts, lai uzskatītu, ka finālam nākamgada janvārī tiks atlasīti piemērotākie pretendenti. Konkurss deva zvaigžņotu ieskaņu jaukajam svētku laikam, kad nosvinēsim Ziemas saulgriežus, Ziemassvētkus un tradicionālo gadumiju, kas nu kuram tuvāk pie sirds. Novēlu visiem jaukus, daudzkrāsainus svētkus un laimīgu Jauno gadu!

Uldis Apsalons

 

RUBRIKAI: REZULTĀTI
Karstā karte 10.decembrī. Pirmoreiz LEL – atsevišķas sacensības vīriešiem un sievietēm.
Vīriešiem (11 dalībnieki): Priekšsacīkstēs Vabulis uzvarēja Kriķīti, Šatcs - Purni.
Ceturtdaļfināls: Vabulis-Veidemanis 3:0, Benze - Šatcs 2:1, Rukšāns - Apsalons 2:1, Kaņepājs - Barons 2:1
Pusfināls: Vabulis - Benze 2:1, Kaņepājs - Rukšāns 2:0 ; Fināls: Kaņepājs - Vabulis 2:1
Gandarījuma spēlē Rasa uzvarēja Krustiņu ar 4:1.
Sievietēm ( 8 dalībnieces):
Ceturtdaļfināls: Zaļaiskalne - Krūze 3:1, Līviņa - Kriķīte 3:2, Ābele - Kursiša 2:1, Vīnzarāja - Kiršfelde 3:2
Pusfināls: Līviņa - Zaļaiskalne 3:1, Ābele uzvarēja Vīnzarāju (rezultāts nav pierakstīts)
Fināls: Ābele - Līviņa 3:1  
Ekspromtā superfinālā starp vīriešu un sieviešu turnīru uzvarētājiem Kaņepājs uzvarēja Ābeli 3:2.
      Atpakaļ