Aktualitātes

25135

Atskats uz LEL 15 gadu jubilejas svinībām
19.07.2012


Cien. LEL biedri un interesenti!

Piedāvājam Jums LEL galvenā tiesneša Ulda Apsalona un LEL prezidentes Anitas Zaļaiskalnes sagatavoto dubultreportāžu par LEL 15. jubilejas svinību norisi. Reportāža papildināta ar dažiem attēliem, bet pilnīgāku vizuālo informāciju par šī pasākuma norisi var mājas lapas sadaļā: „LEL nodarbības/reportāžas”, kā arī aplūkot:http://fotki.lv/lv/tiesnesis/872358/ un http://failiem.lv/u/pxulfoj 

KĀ ERUDĪCIJA DRAUDZĒJĀS AR MĀKSLU

14. jūlija rītā, mākoņu un dažu lietus lāšu pavadīti, bet ar cerību uz jaukāku laiku dienas gaitā, LEL biedri pulcējās Jūrmalā. Iepriekš, pārdomājot vietu, kur svinēt Latvijas Erudītu līgas 15 gadu jubileju, Jūrmalas variants intuitīvi likās pievilcīgākais, bet 14. jūlijā, ierodoties nozīmētajā Kāpu ielas namā, pirmais redzējums pat pārspēja manas reālista iedomas(U.A.). Viesmīlīgs saimnieku pāris, koka nami ar gaumīgu ārpusi un iekštelpām, priežu kalniņi, akmens celiņi, un namā – neliela, bet īsta mākslas galerija, kur tobrīd aplūkojamas lietuviešu mākslinieka gleznas.

 

Mēs – Dainis, Anita, Uldis un Baiba bijām pirmā viesu grupiņa, un, iespējams, mums tika mazliet vairāk no mākslinieku Intas un Imanta Ozoliņu viesmīlības, pašu sasniegumiem un intereses par erudītiem. Pēc tam ieradās citi erudītu pulciņi. Divi kurzemnieki atbrauca tikai pēc pirmajiem tostiem, dodot iemeslu hipotēzei, ka visa Kurzeme dzīvo Ventspils laika joslā.

Jubilejas svinību sākumā līgas vadītāji uz izstādes gleznu fona pasniedza mājasmātei ziedus un māksliniecisku velti. Protams, pirmais tosts ar dzirkstošo tika pacelts par līgas jubileju – par noietiem 15 gadiem un daudziem, kas vēl priekšā. Skatoties uz trauksmainajām debesīm, tomēr optimistiski ierīkojāmies uz galveno pasēdēšanu zem klajas debess. Izvilkām līdzņemtos groziņus, plus buķeti papildināja Ingrīdas gādātās svaigi žāvētās zivis, plus Ērika Zača vēl maijā novēlētais stiprais latgaļu dzēriens.

Vispirms mūsu Goda prezidents Dainis ir saglabājis vēsturiskus materiālus no tālā 1997.gada, un tagad atgādināja publikai pašas pirmās sacensības veidotājus, saturu (tad būtisku daļu sastādīja matemātiska satura uzdevumi) un rezultātus ar visu uzvarētāju Māri Rauguli, kā arī līgas izveidošanu rudenī. Šķiet, no 1997.gada jūlija konkursantiem šodien klāt bija tikai Uldis.

 

Dainim saglabājušies arī citi materiāli no LEL pirmajiem gadiem, un kopīgi atcerējāmies dažādus interesantus momentus par erudīcijas sacensībām. 1999./2000.gada sezonā centāmies paplašināt ģeogrāfiju, rīkojot četras regulārās sacensības dažādās pilsētās ārpus Rīgas (tālākā- Jēkabpils). Kopskatā pa visiem 15 gadiem, Rīgā esam sacentušies vismaz 8 adresēs (un liela varbūtība, ka šoruden apgūsim vēl vienu). Piefiksēts arī fakts, ka 2003.g. 8.martā pirmās četras vietas rezultātu sarakstā ieņēma dāmas, no kurām divas LEL piedalījās pirmo sezonu.

 

Arī Anita teica īsu uzrunu, atgādinot pēdējos LEL piecus gadus ( starp citu, LEL 10 gadu jubilejas fotoattēli ir aplūkojami LEL mājas lapas arhīvā), kā arī novēlot visiem veiksmi un erudīcijas panākumus arī turpmāk. Kā jauns izaicinājums LEL darbības paplašināšanai tika minēta LEL komandas piedalīšanās starptautiskos erudīcijas pasākumos.

Lai gan pasākums bija plānots bez tradicionāliem testiem, tomēr cita stila prāta sacensības šim gadījumam piestāvēja un arī notika. Tuvāk erudītu ikdienai likās mazās (ap10 vārdu) krustvārdu mīklas, te ar savu mīklu visātrāk tika galā sezonas līderis Viktors Insbergs, bet trīs ātrākie saņēma balvā ēdamus (vai vismaz izvārāmus) naudaszīmju attēlus.

Atcerējāmies veco labo spēli „Mēmais šovs”, kurā sacentās četras komandas. Demokrātijas iezīme- no izlozētiem pieciem terminiem „mēmais” dalībnieks varēja vienu miglaināko atmest. Sibillas komanda (pati Sibilla arī publikas priekšā) sasniedza labāko rezultātu gan priekšsacīkstēs, gan finālā, tomēr par meistarīgāko figūru rādītāju žūrija atzina Vilni Vabuli. Par kopējo erudīcijas un intuīcijas līmeni liecina tas, ka dalībnieki bez īpaša treniņa tomēr spēja atšifrēt arī tādus vārdus kā „iedegums” un „viesi”.

Izspēlējām arī tādu senu erudīcijas mērīšanas formu kā kuģu lādēšana – šoreiz ar kalniem, upēm, pilsētām un citiem ģeogrāfiskiem nosaukumiem. Saimnieku lielais suns Dino mūs atzina par ciemiņiem un vispār izturējās draudzīgi, bet šajā spēlē ceļoja apkārt melnbaltraiba bumbiņa, un par bumbiņas lomu sunim bija savi priekšstati. Kuģu lādāšanas sacensībās sākotnēji piedalījās visi, pakāpeniski atsijājot tos, kuri 15 sekunžu laikā nespēja atsaukt atmiņā vajadzīgo nosaukumu. Noslēguma finālā palika divi izturīgākie(erudītākie) dalībnieki – Sibilla un Viktors. Pēc abpusējas vārdu apmaiņas pēdējais vārds un uzvara tika Viktoram.

 

Viesoties Jūrmalā Kāpu ielā un nepabūt pie jūras – tas nu būtu galīgi nesaprātīgi. Jautrā barā devāmies uz netālo pludmali, visi vismaz apmērcēja kājas, divi drosmīgie arī izpeldējās – kaut arī aiz pirmā sēkļa ūdens bija vēss neatbilstoši vispārīgam priekšstatam par jūlija mēnesi.

 

Pēc atgriešanās mītnē vēl uzspēlējām ričuraču mačumaču – trīs komandas sacentās piecu galda spēļu daudzcīņā (ričuračs 1:1, cirks, domino 1:1, dambrete, kāršu duraki 1:1). Ulda komanda pieveica Viktora komandu, pēc tam Viktora komandai izdevās pārspēt Anitas piecnieku, un pēdējā mačā Anitas vadītais kolektīvs spēja uzvarēt Ulda vadītos spēlētājus.

 

Vakarā sirsnīgi atvadījāmies no viesmīlīgajiem Intas un Imanta, kas aicināja apciemot viņu mākslas galeriju arī vēlāk. Pēc saimnieku lūguma, katrs no mums ierakstīja atsauksmi vai novēlējumu viesu grāmatā. Noslēgumā liels paldies jāsaka arī LEL biedriem, kuri aktīvi līdzdarbojās šī pasākuma organizēšanā – Sibillai un Ingrīdai.

Un tā, pēc 15. jubilejas svinībām, gatavosimies 16. sezonas uzdevumu risināšanai!


LEL galvenais tiesnesis Uldis Apsalons

LEL prezidente Anita Zaļaiskalne

      Atpakaļ