Reportāžas

VIENĀ DIENĀ LIEKAS LABĀK
11.12.2018


Erudītu līgas ikgadējā atklātajā individuālajā čempionātā gandrīz katru gadu notiek izmaiņas nolikumā, meklējot optimālo sacensību norises kārtību – ja vispār tāds optimums pastāv. Šā gada jauninājums: atlase un finālposmi notiek vienā dienā. Neoficiāla aptauja liecina, ka daudzi erudīti atbalsta šādu reformu. Un tā, sestdien 8.decembrī plkst.11.00 cīņu par LEL individuālā čempiona titulu uzsāka 30 dalībnieki. Atlasei bija rakstiski jārisina vispirms “Apaļais globuss” 30 jautājumu apjomā, tad 40 jautājumu garš “Universālais” tests. Pēc tam žūrija Anitas Zaļaiskalnes un Ulda Apsalona sastāvā turpināja risinājumu pārbaudi, bet arī pārējiem nelikās garlaicīgi – pārējie pēc cepumpauzes sadalījās pāros un pārbaudīja ātrās atmiņas spējas Kahoot! režīmā Arņa Bukas vadībā piecos 10-jautājumu testos. (Atgādinu, Kahoot režīmā jautājumam jāizvēlas pareizā atbilde no 4, turklāt lēmuma ātrums arī ietekmē iegūtos punktus).

Tika pazinoti tie 12 veiksminieki kas turpināja cīņu par čempiona godu un balvām. Starp 12 ir tikai viena dāma – tas neliekas pārsteigums, toties pārsteigums ir Gijas 4.vieta, kas ļauj iesaistīties cīnā no 2.līmeņa. Astoņi dalībnieki nosēžas pie priekšējiem galdiem, žūrija ieslēdz projektoru un atver tēmu sarakstu, R.Benze (kā labākais starp šiem astoņiem) izvēlas vienu atmetamo tēmu (Alas), un sacensības otrā fāze var sākties.

1.līmeņa 8 tēmās Rudolfs izrādās pārliecinoši labākais, atbildot pareizi 10 no 16 jautājumiem. Laimīgo četrinieku varam noskaidrot bez papildus jautājumiem. Viņiem pievienojas četri atlases līderi. Tagad V.Insbergam ir tiesības izsvītrot vienu tēmu, un viņš atstāj kompānju bez “Alus”. Rudolfs droši uzvar arī 2.līmeni. Laimīgā četrinieka noskaidrošana izvēršas garāka, jo četri dalībnieki savākuši katrs pa 5 punktiem, un no viņiem tālāk tiks tikai viens. Seko papildjautājumi – par alu tiešām izrādās nepārvarami, un Dienvidsusējas upīti pārvar trīs risinātāji. Liktenis parādās karaļa veidolā – versijas par Norvēģijas karali tiek piedāvātas: Haralds III, Haralds IV un Haralds V, no kuriem tieši viena atbilde ir pareiza. Nākamā 3.līmenī cīnās vairs 4 spēlētāji, un arī šajā līmenī Rudolfs finišē kā uzvarētājs.

Vēl atliek divu erudītāko erudītu finālmačs jeb superfināls V.Insbergs – R.Benze 12 tēmu garumā. Atbildes sākumā tiek krātas abiem līdzīgi, līdz Rudofs vienpersoniski kļūdās jautājumā par šaha čempionu. Tālāk Rudolfam izdodas divas pārsvara atbildes, un pirms pēdējām 2 tēmām Rudolfs ir vadībā 10:9. Pēdējās abās tēmās abiem atbildes izrādās neprecīzas, rezultāts nemainās.

Tiesneši fiksē Rudolfa Benzes uzvaru 10:9, kas nozīmē Rudolfa uzvaru šodien arī 4.līmenī un vēsturiski jau ceturto LEL čempiona titulu. Sveicam uzvarētāju! Sveicam medaļniekus! Arī pārējie finālisti tika pie nelielām balvām. Pārējiem dalībniekiem bija iespēja izcelties ar zināšanām tajos dažos jautājumos, kur neviens no konkurējošiem dalībniekiem nesniedza pietiekamu atbildi.

Pieņemu, ka katrs dalībnieks saklausīja atbildes, kas paliks atmiņā labāk nekā vienkārši tekstā izlasītas, vai kas mudinās uzzināt vairāk par konkrēto tēmu. Atgādinu, ka individuālā čempionāta atlases rezultāti tiks ņemti vērā sezonas kopvērtējumam.

Uldis Apsalons, LEL galvenais tiesnesis 
      Atpakaļ