Reportāžas

ATSKAŅAS NO VASARAS UN PASAULES ČEMPIONĀTA
10.09.2011


Sanākuši skaistā septembra sestdienas rītā, erudīti aizrautīgi pārsprieda vasaras redzējumus, iespaidus un viedokļus. Arī šoreiz mūsu pulkā bija ieradies viens debitants, par to viņam pasniedza LEL veicināšanas balvas. Valdes pārstāvju ievadrunās izskanēja arī divi konkrēti jaunumi: oktobra sacensība notiks īpašā režīmā – Rīgas ielās ar orientēšanās elementiem; un nākamgad jūlijā atzīmēsim LEL 15 gadu jubileju – meklēsim tam piemērotu vietu.

Uzdevumu risināšana šodien ritēja ierastā režīmā: sākumā izdalīja divus vieglākos uzdevumus kopā, pēc tam sarežģītākos pa vienam. Horvātu krustvārdu mīkla ir no tiem veidiem, kur vārdam vēl jāatrod pareizā vieta, kur ierakstīt, var teikt, ir ar loterijas pieskaņu ; arī šoreiz sešiem konkursantiem nācās samierināties ar nosacītu nulles vērtējumu. Testa „Trīs možuma avoti” labākajam risinātājam tika uzsaukta speciālbalva, atbilstoša testa tematikai. To saņems Ingrīda Šeške. Šajā testā tika izmēģināts vēl viens liberālisms – no 5 gatavu atbilžu komplekta drīkst izvēlēties divas, un ja viena no abām izrādās pareizā, dalībnieka atbilde vērtējama ar puspunktu. Šo papildiespēju gan izmantoja tikai seši konkursanti.

Garāks komentārs iznāks Ārija Irbes ikgadējam Mazajam pasaules čempionātam – jautājumi sagrupēti pa interešu tēmām, katrā kāds viegls un daži grūti. Konkursantiem jautājumi bez atbilžu variantiem liekas nepierastāk tātad grūtāk, arī tiesnesim dažkārt grūti novērtēt nestandarta atbildi, bet arī dzīvē vairums jautājumu nāk bez piedāvātiem atbilžu variantiem. Lai nu kā, bet mazākais sasniegums šajā testā bija 6 atbildes. Objektīvi grūtākā tēma liekas fizika, jo 22 no 34 dalībniekiem to varētu izvēlēties kā atmetamo; te gan pieskaitīti arī varianti, ka dalībniekam nulles trijās vai četrās tēmās. Vieglākā tēma izrādījās mūzika, un Ēvaldam Krievam tieši te vienīgajam izdevās atbildēt visus 6 tēmas jautājumus. Vērtējumā turpinām pasaules čempionāta tradīciju, ka svešvārdos tiek piedotas nelielas burta kļūdas, vai vēl mazliet vairāk. Arī te žūrija atļāva dziedātāju Vainhausu nosaukt par Vornhausu (skan līdzīgi), bet par Vainstoku vairs neieskaitīju. Montsenmišela klosteri neviens pats nesāka ar sakni Mont, nu ieskaitījām ari Sen(t)mišelu. Grūti likās izvērtēt ļoti dažādos skaidrojumus par Sedangu un tai līdzīgām valstiņām.

Pirmā nodarbība tika rotāta ar mākslas darbinieces vēstījumu par Aizrobežu mākslas muzeju, kas pārcēlies no vēsturiskās pils uz vēsturisko biržas ēku – laipni lūdzam! Muzejs organizē virkni pasākumu, ko varētu ietilpināt mūžizglītībā, un manuprāt, šis vārds labi saderas arī ar mūsu Erudītu līgas darbību.

Uldis Apsalons




      Atpakaļ