Reportāžas

45509

ATSKATS UZ PIRMO BALTIJAS KOMANDU ČEMPIONĀTU
29.05.2014


Pēc ilgas starptautiskas sarakstes un sagatavošanās 24. maijā Rīgā notika pirmais Baltijas komandu čempionāts erudīcijā. Čempionāta priekšvēsture sākās pirms gada, kad LEL vienu savu komandu čempionātu nosauca par atklāto, uzaicinot komandas no Rīgas Znatoku kluba un Igaunijas erudītu biedrības un novadot pasākumu krievu valodā. Drīz pēc tam pēc Viktora Insberga iniciatīvas sākām līdzīgā stilā veidot kontūras pirmajam Baltijas erudītu komandu čempionātam. Diemžēl pirmais čempionāts neiznāca pilnā krāsu spektrā, jo Lietuvas pārstāvji šoreiz nepiedalījās.
Liktenis sagādāja pirmā čempionāta sākumam vēl vienu pārbaudījumu – ēka uz laiku palika bez elektriskās strāvas. Dienas gaisma bija atbilstoša jaukai karstai pavasara dienai. Pirmie dueļi noritēja bez projektora, abām komandām skatoties attēlus vienā datorekrānā (katrā uzdevumā jau nevajadzēja),  un pirmajā kafijas pauzē bija jāiztiek bez kafijas. Toties izjutām prieku par it kā ikdienišķu komfortu tad, kad elektroapgāde atjaunojās.

Čempionātā piedalījās sešas komandas, tai skaitā divas no Igaunijas. Mans īpašais viedoklis, ka labāk būtu liriski-sportiski komandu nosaukumi, nekā nācās daudzināt, piemēram „Estonia-2” vai „Latvija-3”. Tomēr skaidrs, ka panākumus nosaka komandas locekļu zināšanu bagāža un spēja sastrādāties kopā. Pirmais pārbaudījums – 40 rakstiski jautājumi 40 minūtēm. Jautājumi gan ar atbilžu variantiem, gan bez. Arī tādi, kur ieteicams darbināt līdzpaņemto kalkulatoru. Pirmais pārbaudījums likās vieglāks ar to, ka pieejams ne tikai krievu, bet arī latviešu vai igauņu valodā. Kā papildjautājums tika uzdots tiesnešu brigādes novērtējums, un vēlāk izrādījās, šīs papildatbildes precizitāte, var teikt, 11 centimetru starpība, izšķīra  5.vietas likteni. Komandas kopumā labi tika galā piemēram ar ģeogrāfiju un franču valodu, toties nevienam neizdevās uzrakstīt pareizu metilkarbinola ķīmisko formulu (kas izrādījās sinonīms vecajam labajam etanolam). Atlases kārtas līderi kļuva „Latvija-1”, kas sasniedza 36 punktus no 60 iespējamiem. Abas pirmās atlasē izrādījās abu valstu pirmās komandas - pelnīti brīvas no ceturtdaļfināliem.

Atbilstoši atlasē ieņemtajām vietām, pirmā duelī tiekas „Latvija-2” pret „Znatokiem”. Komandas sabīda galdus netipiski tuvu, lai pie vajadzības saskatītu jautājuma ilustrāciju vienā datorekrānā. Ja nemaldos, pirmais paceltais jautājums bija „Izgudrotājs”, ko nespēja pieveikt neviena no abām komandām. Ja neatbild komandas – žūrija jautā skatītājiem, līdz trim atbildēm ; ja atrodas zinātājs, tas tiek apbalvots ar konfekti. Šoreiz arī skatītājiem neizdevās uzminēt autora iecerēto izgudrotāja uzvārdu (visu uzdevumu autors – Viktors Insbergs), bet vispār daudzreiz veiksme uzsmaidīja kādam no publikas, jo vairums publikas – tie paši erudīti starp dueļiem. Sākot ar nākamo jautājumu, Ata Valtera vadītā „Latvija-2” vairākas reizes izrādījās zinoša un krāja divpunktniekus, toties pretinieki nespēja dot nevienu precīzu atbildi, kaut arī dažas atbildes bija tēmētas pareizā virzienā. Žūrija fiksēja mača rezultātu 8:0, neizspēlējot tēmu repertuāru līdz galam.

Otrais duelis: „Latvija-3” pret „Estonia-2” jeb atlases 4.vieta pret 5.vietu.  Loģiski gaidāma saspringtāka cīņa, un tiešām mača rezultāts ilgi turas līdzīgs, bet ne tā kā visiem gribētos – pēc 4 jautājumiem jeb pusdistances joprojām 0:0. Un tad Viļņa Vabuļa kvartets parāda labas zināšanas par klasiku, pareizi nosaucot gan Marku Tvenu, gan Turandotu. Pēc tam rezultāts vairs nemainās, un „Latvija-3’ četrinieks ir aizstāvējuši vietu labāko komandu četriniekā ar 4:0.

Pusfināli notiek jau ar stiprāko komandu līdzdalību. Igauņu stiprākā komanda pret „Latvija-2” izvirzās vadībā jau ar pirmo jautājumu, bet lielu pārsvaru neiegūst, jo viņu konkurenti arī rāda labas zinības visās jomās. (Beigās var konstatēt, ka no šī dueļa 12 jautājumiem 6 atbildēti abpusēji sekmīgi jeb 2:2). Pirms pēdējā jautājuma igauņiem tikai minimāls pārsvars 16:15, pēdējais jautājums risinās lietišķi (nav nekas līdzīgs vārtsarga noņemšanai hokejā, vismaz ārēji ne), bet līderiem par labu ; tiesneši fiksē beigu rezultātu 18:15. Otrs pusfināls sākas ar garu ievadu 0:0, un pēc pāris „gandrīz” punktiem tikai 5.jautājumā „Latvija-1” ar svētā Hieronīma palīdzību tiek pie pirmā ieskaitītā punkta. Arī tālākā gaitā nulles ir biežākie vērtējumi abām komandām. Priekšpēdējā jautājumā „Latvija-3” labāk noorientējas indiešu aktrisēs un izlīdzina rezultātu. Pamatlaikā 5:5, un papildjautājumu loterijā „Latvija-1” ar trešo piegājienu izvelk laimīgo lozi un iekļūst finālā.

Pēc kopējas uzkodpauzes sākas medaļu mači. Par bronzas medaļām duelējas „Latvija-2” un „Latvija-3”. Pāris pirmie jautājumi izrādās abpusēji ņemami, tad 4.jautājumā „Latvija-2” pārņem vadību, bet ne uz ilgu laiku. Vadībā tiek arī „Latvija-3”, tomēr pēc 7.jautājuma intriģējošais 8:8. Liekas, vēlme uzvarēt mazliet par lielu, un nākamos 5 jautājumos neviena no komandām netiek pie punkta. Pēc pamatlaika tie paši 8:8. Pagarinājums nav garš, jau 1.papildjautājumā „Latvija-2” atceras kriminālklasikas varoni precīzāk nekā konkurenti, un jautājuma pienesums koprezultātam tiek novērtēts 2:1. Tas ir pietiekami, lai noskaidrotu turnīra 3.vietas ieguvēju.

Lielajā finālā tiekas „Latvija-1” pret „Estonia-1”, un komandu kapteiņi ir erudītu biedrību prezidenti. Latvijas komanda ar pirmo jautājumu izvirzās vadībā, bet igauņi jau nākamā jautājumā spēj rezultātu izlīdzināt. Pēc līdzīga turpinājuma igauņiem izdodas divi uzvarēti jautājumi, un mača viduspunktā 8:4 Igaunijas pārstāvju labā. Turpinājumā te viena te otra komanda paspīd ar vienpunktniekiem vai divpunktniekiem, bet atrāviens saglabājas. Labākais brīdis „Latvijai-1’ir 9:11 pēc 13.jautājuma, bet tūlīt pēc tam 2 punkti zaudēti, un vairs pietuvoties neizdodas. Ar 15:11 uzvar „Estonia-1” un kļūst par pirmajiem Baltijas čempioniem erudītu komandām. Pēc brīža uzvarētājkomanda tur rokā čempionu kausu, un trīs labāko komandu spēlētāji tiek pie pirmā čempionāta medaļām. Saldas balvas tiek gan laureātiem, gan arī pārējo  komandu dalībniekiem. Uzvarētāju kapteiņa runa ļauj cerēt, ka nākamgad tiksimies otrajā čempionātā pie ziemeļu kaimiņiem, visticamāk viesmīlīgajā un netālajā Pērnavā.

Atlases papildjautājumā bija jānovērtē triju tiesnešu augumu summa. Pēc čempionāta beigām mājās iedomājos salīdzināt komandu spēlētāju intelektuālo augumu summu jeb individuālo sniegumu rakstiskajā pasaules čempionātā (WQC). Labākie Igaunijas erudīti dažādu iemeslu pēc neatbrauca uz Rīgu, tomēr atbraukušajam „Estonia-1” sastāvam ir ļoti solīda individuālā kvalifikācija: trīs spēlētāju WQC-2013 rezultātu summa 297 (jeb vidēji 99 uz cilvēku), kamēr „Latvija-1” sastāvam tāds pat parametrs sasniedz 203, bet „Latvija-2” 170. Tātad erudītu sacensībā uzvarēja komanda ar gudrākajiem spēlētājiem. Tomēr uzskatu, ka pirmais Baltijas komandu čempionāts bija ar pietiekamu sportisku intrigu, un komandu izvietojums finišā varēja būt citāds. Individuālā meistarība ir svarīga panākumu sastāvdaļa, bet komandu sacensībās vēl ir svarīgi, cik veiksmīgi dalībnieki spēj papildināt cits cita zināšanu spektru.  Starp citu, katram erudītam tuvākajā laikā ir iespēja piedalīties WQC-2014 un apliecināt savu individuālo meistarību globālā mērogā.

Fotogrāfijas no Baltijas komandu erudīcijas čempionāta apskatāmas sadaļā „LEL nodarbības/reportāžas”

Uldis Apsalons

PIRMAIS  BALTIJAS  KOMANDU  ČEMPIONĀTS –
TEHNISKIE  REZULTĀTI

Pirmā kārta jeb rakstiskā atlase (max 60 punkti) :
„Latvija-1” 36 ; „Estonia-1” 32 ; „Latvija-2” 29 ; „Lat vija-3” 28 ; „Estonia-2” 25 ; „Znatoki” 25 ; papildjautājumā „Estonia-2” atbilde (550) tuvāka pareizajai (547) nekā „Znatokiem” (533).
Dueļi – distance 8 līdz 16 jautājumi. Katra jautājuma pareiza atbilde 2 punktu vērtībā. 
Ceturtdaļfināli: „Latvija-2” – „Znatoki” 8:0 ;  „Latvija-3” – „Estonia-2” 4:0 ;
Pusfināli : „Estonia-1” – „Latvija-2” 18:15 ; „Latvija-1” – „Latvija-3” 9:7 (pagarinājumā) ;
Par 3.vietu: „Latvija-2” – „Latvija-3” 10:9 (pagarinājumā) ;
Fināls: „Estonia-1” – „Latvija-1”   15:11.
Pirmie Baltijas komandu čempioni  - komanda „Estonia-1” : Indreks Salis (kapteinis), Andress Kunds, Matīss Songs, Illars Tōnissons ;
2.vietā –  „Latvija-1” : Anita Zaļaiskalne (kapt.), Rubolfs Benze, Pēteris Veidemanis, Ojārs Kaņepājs ;
3.vietā –  „Latvija-2” : Atis Valters (kapt.), Jānis Barbans, Līga Kriķīte, Agnese Kursiša ;
4.vietā – „Latvija-3” : Vilnis Vabulis (kapt.), Lilija Kalniņa, Maija Ļaksa, Ingrīda Žaggere ;
5.vietā – „Estonia-2” : Jāns Lomps (kapt.), Vaido Salis, Vello Tōnso ;
6.vietā – „Znatoki” :  Aleksandrs Rudņickis (kapt.), Dmitrijs Ozernovs, Artjoms Ļipins.

Ielādēju...



      Atpakaļ