Reportāžas

IVARA TUROVSKA PIEMIŅAS ČEMPIONĀTS TIESNEŠA SKATĪJUMĀ
Apskatīt komentārus (0)


25.01.2012


No LEL sezonas 9 mēnešiem vismaz trīs ir īpaši, un viens no tiem ir janvāris, kad sacensības gaitā tiek skaļi izteikts daudz vairāk vārdu nekā parasti. Plānotais un ierastais sacensību sākums šoreiz aizkavējās gandrīz stundu – iecerētā vēlme vairāk datorizēt pasākumu šoreiz sadūrās ar negaidītu datunesēja “streiku”. Divkārtējais individuālais čempions Ivars Turovskis šodien fiziski nevar būt dalībnieku vidū, toties viss čempionāts veltīts gaiša erudīta Ivara Turovska piemiņai. Individuālā čempionāta būtība jeb kodols saglabājas jau ceturto gadu, bet meklējot labāku konkursa variantu, katru reizi parādās atšķirīgas detaļas. Šoreiz žūrija vienkāršoja jautājumu izvēli – katra dueļa augstākstāvošais dalībnieks tikai vienreiz izvēlas numuru jautājumu komplektam, un 16 tēmu secība virzās pēc stabila saraksta. Par daļēji pareizu atbildi piešķīra nepilnu punktu, piemēram, par personas uzvārdu bez pareiza vārda – 0,7. Ja runājam par sagatavošanos konkursam, arī šogad nav iedomājams nepateikt lielu paldies Anitai par kvalificētiem un ilustrētiem jautājumiem mākslas nozarē. Tie patika gan konkursantiem, gan klausītājiem, tiesa, daļa duelantu, baidoties no izgāšanās, centās no mākslas jautājuma atkrustīties.

Sacensība sākas ar maču A.Rukšāns – I.Šeške. Atgādinu, pāri veidojas atbilstoši decembra atlasē ieņemtām vietām. Tātad pirmais pāris: 5.vieta pret 12-to. Lielākā daļa jautājumu tiek izspēlēti tādā  formātā, ka pēc nolasīšanas vai parādīšanas uz ekrāna, abi konkursanti 30 sekunžu laikā uzraksta  iedomāto atbildi uz lapiņām, tad tiesnesis nolasa abas versijas un izvērtē. Un ja abi kļūdās? Tad skatītāju pulks tiek aicināts izteikt savu versiju (tikai trīs iespējas!) un varbūt tikt pie konfektes.  Novēroju- ja zināja, rokas cēla arī tie, kas teicās, ka ar saldumiem tā ne pārāk. Tiesnesim dažas reizes piemirsās uzprasīt skatītāju domas, tomēr pēc visu vietu sadalīšanas maisiņā palika tikai viena konfekte. Tas varētu raksturot kopējo grūtības līmeni kā tuvu optimālam.

Pirmais jautājums no astronomijas tēmas – par kosmonautiku, par tālo 1965.gadu. Atim neizdodas nosaukt pareizo valsti, Ingrīda mobilizē savu loģiku un intuīciju un uzraksta: Francija – viņai pirmais punkts! Nākamos jautājumos punkti krājas abiem, Dainis tos ar atbildības sajūtu reģistrē. Pirmais duelis noslēdzas ar nosacītā favorīta Rukšāna uzvaru 6: 3,9. Nepierasts rezultāts? Punkta dalīšana desmitdaļās ir diskutabla lieta, dialektika starp taisnīgu un saprotamu zināšanu vērtējumu.  Šinī mačā vēl ne, bet vēlāk nācās iedarbināt vēl vienu jaunievedumu – šķīrējtiesu 3 cilvēku sastāvā.  Mača zaudētājs pāriet skatītājos – tāda ir izslēgšanas spēļu jeb play-off kārtība.

Tad tiek izsaukts  nākamais pāris. Pieredzējušais Ē.Krievs acīmredzot nespēj uzreiz noskaņoties uz mutisko dueli un zaudē savu maču S.Vīnzarājai uz nulli. Šogad fināla 12-niekā iekļuvuši divi debitanti – Valters un Bautris, pie tam abi debijas mačos spēj gūt uzvaras.

Pēc īsa pārtraukuma notiek četri ceturtdaļfināli. Te viss nostājas pa loģikas plauktiņiem – tas ir, cīņu pusfinālos turpina tie četri erudīti, kam bija labākie sasniegumi decembra atlasē. Tāda loģika paredz spraigāko dueli starp 4.un5.vietu turētājiem, un tā arī bija – V. Insbergs pārspēj A. Rukšānu tikai pagarinājumā (tas bija vienīgais mačs no 12, kurā nācās piešķirt papildus jautājumus).

Vēl starpbrīdis, un sākas cīņas par medaļām. Visi mači ir intriģējoši, viens pusfināls noslēdzas ar gandrīz minimālu pārsvaru 4,7: 4,1. Tomēr no finālcīņas 16 jautājumiem pēdējais (par vēsturi) vairs   nespēj ietekmēt galveno rezultātu – par Ivara Turovska piemiņas čempionāta uzvarētāju ir kļuvis Viktors Insbergs. Apsveicam! Uzvarētājs saņem elegantu dekora plāksni, trīs medaļnieki – patiešām medaļas, un visi 12 finālisti saņem diplomus. Protams, tiek arī laicīgākas balvas, tās nepieminu.  Šķiramies no RTU auditorijas, kad ārā jau satumsis, bet tā tas bijis visus trīs gadus, kad individuālais čempionāts noticis janvārī. Liels paldies Anitai un Dainim, kas palīdzēja nodrošināt  raitu un korektu sacensības norisi. 

Visi pasākumā klātbijušie aicināti piefiksēt savus iespaidus tagad, kamēr tie vēl svaigi, un  iesniegt  valdei (vai tieši tiesnesim) pa epastu vai februāra nodarbībā konstruktīvu kritiku – kā labāk noorganizēt un novadīt nākamo čempionātu pēc gada. Esmu saņēmis jau dažas atsauksmes.

Pašlaik acīmredzamākie org-secinājumi:

  1. Jautājumu tēmu izvēle sagatavošanas stadijā- mēģināsim standartizēt, tas ir, nosaukt 10-12 stabilas tēmas jeb zinību nozares (no16) savlaicīgi un uz mūžiem.
  2. Tēmu izvēle dueļu gaitā – vai atgriezties pie vecās kārtības, ka konkursantam ir tiesības izvēlēties jebkuru no neizsauktām, vai saglabāt secību un izlozēt tikai sākuma burtu (nevis tikai sākt ar A). Arī mani izbrīna, ka trīs visbiežāk svītrotās tēmas ir daba, māksla un sports, bet ar likumu tur neko nevar regulēt, uzskatīsim to par upuri demokrātijai.
  3. Punkta dalīšana dueļu vērtējumā izskatās diskutabla lieta, no tās vieglāk atteikties kā precīzi noregulēt. Bet daļējs punkts paliek noderīgs rakstisko testu atklātajos jautājumos.

Uldis Apsalons, LEL galvenais tiesnesis




      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA